Past Award Recipients

Lifetime Achievement Award

  • 2007 - Josie Iannetta (OPUS Past President)
  • 2008 - Dr. Edward King (OPUS President)
  • 2009 - Badaruddin Khuhro (OPUS Past President)
  • 2010 - Mary Schisler (OPUS Past President)
  • 2011 - Marty Lowman (OPUS Past President)
  • 2012 - No Recipient
  • 2013 - Prof. George McMahon (Former Dean of Students)
  • 2014 -  No Recipient
  • 2015 - Anthony Meloche (OPUS Past Vice President)
  • 2016 - Christopher Baillargeon (OPUS Past Treasurer)  
  • 2017 - Bernarda Doctor (OPUS Past Vice President) 
  • 2018 - Maryam Amalow (OPUS Executive Director)
  • 2019 - No Recipient
  • 2020 - No Recipient

Friend of Students’ Award

  • 2005 - Prof. Neil Gold (Provost and Vice-President, Academic)
  • 2006 - Dr. Clayton Smith (Vice Provost, Students and Registrar)
  • 2007 - Dr. Cecil Houston (Dean of arts and social sciences)
  • 2008 - Mrs. Brooke White (Director, Educational Development Center)
  • 2009 - Martin Lowman (Advising Centre)
  • 2010 - Anne Carrick (Employment Equity Manager)
  • 2011 - Sean Moriarty (Acting Director, IT Services)
  • 2012 - Gregory Marcotte (Registrar)
  • 2013 - Susan Lester (Director of Alumni Affairs)
  • 2014- Dr. Leo Groarke-Provost (Vice President Academic)
  • 2015 - Bruce Tucker (Office of the Provost & Vice President Academic)
  • 2016 - Anna Kirby (IT Services)
  • 2017 - Dr. Alan Wright (Vice Provost, Centre for Teaching & Learning)
  • 2018 - Dr. Michael Khan (Faculty of Human Kinetics)
  • 2019 - Alice Miller (Registrar)
  • 2020 - Kaye Johnson (Human Rights, Equity and Accessibility office)

Teacher of the Year Award

  • 2006 - Dr. Danielle Soulliere (Sociology and Anthropology)
  • 2007 - Dr. Kimberley Ducey (Sociology & Anthropology)
  • 2008 - Dr. Richard Lewis (Communication studies)
  • 2009 - Dr. Mustapha Hamil (Language, Literatures and Cultures)
  • 2010 - Dr. Rosemarie Denunzio (Sociology and Anthropology)
  • 2011 - Ms. Kristina Verner (Computer Science)
  • 2012 - Dr. Stephen Brooks (Political Science)
  • 2013 - Ms. Renata Kobe (Odette School of Business)
  • 2014 - Dr. Tom Najem (Political Science)
  • 2015 - Dr. Brian MacPherson (Philosophy)
  • 2016 - Dr. Lorenzo Buj (Languages, Literature & Cultures)
  • 2017 - No Recipient
  • 2018 - Dr. Pardeep Jasra (Faculty of Science) 
  • 2019 - Dr. Richard Caron (Mathematics & Statistics)
  • 2020 - Dr. Philip Ricciardi (Psychology)

Faculty Awards

  • 1993 - Prof. Richard Householder
  • 1994 - Prof. Patricia Taylor and Dr. Catherine Daly
  • 1995 - Dr. Marcel Chabot
  • 1996 - Dr. Dale Woodyard
  • 1997 - Dr. Eleanor Maticka-Tyndale
  • 1998 - Prof Craig Pearson
  • 1999 - Dr. Berislaw Primorac
  • 2000 - Dr. Robert Orr
  • 2001 - Dr. Stewart Page
  • 2003 - Prof Kate Parr and Dr. Kathryn Lafreniere and Dr. Ted Voakes
  • 2004 - Ms. Rita Bison (Classical & Modern Languages), Ms. Dale Rajacich (Nursing), Dr. Robert Kent (Computer Science), Dr. Charlene Senn (Sociology)
  • 2005 - Dr. Alan Sears (Soc. & Anth.), Dr. A. K. Aggarwal (Computer Science), Prof. Brenda Francis Pelkey (Visual Arts), Prof. David Hutchinson (Business), Prof Amanda Burgess (Political Science & Woman Studies)
  • 2006 - Dr. Antonio Rossini (Modern Languages), Dr. Arshia U. Zaidi and Dr. Francisca I. Omorodion (Soc. & Anth), Dr. S. Ejaz Ahmed (Math & Stats), Dr. Linda Patrick (Nursing)
  • 2007 - Dr. Katherine Quinsey (English), Dr. Niharendu Biswas (Acting vice-president research)
  • 2008 - Dr. Alan Hall (Labour studies), Dr. Reza Nakhaie (Sociology/Anthropology), Dr. Philip Rose (Philosophy)
  • 2009 - Barry Brodie (Drama), Steven Pender (English)
  • 2010 - Dr. Lorenzo Buj (Languages, Literatures & Cultures) , Dr. Giuliana Salvato (Languages, Literatures & Cultures) , Dr. Mohamed Hassan Mohamed (History)
  • 2011 - Prof. Duane Falconer (Philosophy), Dr. John Deukmedjian (Sociology & Anthropology) 
  • 2012 - Erica Stevens-Abbitt (Dramatic Arts) & Randy Lippert (Sociology, Anthropology & Criminology)
  • 2013 - Dr. Nathalie Dolbec (Languages, Literatures & Cultures), Dr. Brian MacPherson (Philosophy) and Dr. Abdulkadir Hussein (Mathematics & Statistics)
  • 2014 - Dr. Pauline Phipps (Women Studies) & Dr. Cheran Rudhramoorthy (Sociology, Anthropology & Criminology)
  • 2015 - Dr. Shelagh Towson (Psychology) & Prof. Brian E. Brown (Visual Arts) 
  • 2016 - Dr. Dusty Johnstone (Women & Gender Studies) & Mark Lubrick (Open Learning) 
  • 2017 - Dr. Ziad Kobti (Computer Science) & Dr. Renu Sharma-Persaud (Sociology, Anthropology & Criminology)
  • 2018 - Antoine Khoury (Languages, Literature & Culture) 
  • 2019 - Dr. John Cappucci (Languages, Literatures & Cultures) & Dr. Roberto Muscedere (Engineering) & Dr. Jean-Pierre De Villers (Languages, Literatures & Cultures)
  • 2020 - Dr. Bruce Kotowich (School of creative arts) & Dr. Rashid Rashidzadeh (Engineering) &  Joe Albanese (Sociology, Anthropology & Criminology)

Disability Campus Community Recognition Award 

  • 2003 - Mr. Donevan and Ms. Eileen Courtney
  • 2004 - Dr. Donald R. Leslie
  • 2005 - Dr. Laura Taylor
  • 2006 - Mr. Franco Magliaro
  • 2007 - Dr. Kimberly Ducey (Sociology & anthropology), Dr. Roberto Muscedere (Electrical & computer engineering)
  • 2008 - Dr. John Albanese (Sociology and anthropology)
  • 2010 - Prof. Karen Gignac (Social Work)
  • 2012 - Rosemary Briscoe (Campus Police)
  • 2013 - Office of Human Rights Equity and Accessibility (OHREA)
  • 2014 - Anthony Gomez (Student Disability Services)
  • 2015 - 2017 - No Recipient
  • 2018 - Kaye Johnson (Director of Human Rights, Equity and Accessibility)
  • 2019 - David Ryan-Soderlund (Student Disability Services)
  • 2020 - Danny Castellan (Facility Services)

Support Staff Awards

  • 2003 - Ms. Renee Wintermute, Ms. Nancy Steeves and Ms. Janice Facecchia
  • 2004 - Ms. Lorie Stolarchuk (Special Needs), Ms. Karen Roland (Employment Equity) and Mr. Marty Lowman (SIRC)
  • 2005 - Mr. Bernie Tennant (I.T. Services), Ms. Susan Page (SIRC), Ms. Carrie Hunting (Office of the President), Ms. Violeta Enriquez (Food Services)
  • 2006 - Mr. Dewy Allard (Housekeeping), Dr. Beth Oakley (EDC), Ms. Alison Zilli (Office of the Senate), and Ms. Jessica Dyrda (Executive Director, OPUS)
  • 2007 - Kevin Johnson (Public affairs & communications), Patricia Cousins (Student awards & financial aid), Laurie McGhee(CAW Student Centre)
  • 2008 - Ms. Maryan Amalow (Executive Director, OPUS), Ms. Elizabeth Fallaise (Student Disability Services), Mr. Tim Kenney (Housekeeping)
  • 2009 - Urfan Ashraf (IT Services), Lena Razwan (Sociology & Anthropology)
  • 2010 - Debra Goulding (Cashiers office), Tim Gregorian (Student Centre Pharmacy) & Steve Jancev (OPUS Health Plan Administrator)
  • 2011 - Mrs. Kim Moore (Director, International Student Centre)
  • 2012 - John Powell, Public Affairs and Communications & Joyce Pohjola (Catering Services)
  • 2013 - Tim Brunet (Liaison & Student Recruitment), Kris McInnis (University Secretariat) and Student Health Services Staff
  • 2014 - Paolo Vasapolli (Food & Catering Services), Nick Baker (Open Learning), Richard Dumala (Information Technology Services)
  • 2015 - Martin Deck (Campus Bookstore) & Martin Vaughan (Centre for Teaching & Learning) & Susan McKee (Creative Arts)
  • 2016 - David Soderlund (Student Success Centre) & Arpa Smith (IT Services) & Brian Joyce (Food Services) 
  • 2017 - Sandra Ondraoka (Campus Recreation) & Carolin Lakin (History & Philosophy)
  • 2018 - Sherry Ketterer (Alumni Affairs) & Mark Lafleur (Food Services) & Karen Pillon (Leddy Library)
  • 2019 - Xay Tang (Public Affairs & Communications) & Robert Masino (Facility Services) & Tina Palmer (Computer Science)
  • 2020 - Kelly Dagenais (Student Awards and Financial Aid) & Yvonne Arnowitz (Leddy Library) & Diane Luu-Hoang

Volunteer of the Year award

  • 2007 - Stephanie Sanders (Former OPUS Vice President)
  • 2008 - Dawne Martens (OPUS Volunteer)
  • 2010 - Shirley Kidd (OPUS Volunteer)
  • 2012 - Barbara Maitre (OPUS volunteer)
  • 2013 - Elfadil Rahama  (OPUS Volunteer)
  • 2014 - Mike Pondi (OPUS Volunteer)
  • 2015 - No Recipient
  • 2016 - Sharmila Krishnamohan (OPUS Volunteer)
  • 2017 - No Recipient
  • 2018 - Josephine Sawyer (Part Time Undergraduate Student) 
  • 2019 - Candace Spencer (Part Time Undergraduate Student)
  • 2020 - Sharmini Rampersaud (Former Director at Large of OPUS)

Appreciation Award

  • 2007 - Ali Ahmed (OPUS VP External) & A.K.M. Aktaruzzaman (OPUS Director at Large)
  • 2008 - Wayne Girard (OPUS Treasurer)
  • 2009 - Mary Schisler (OPUS Past President)
  • 2010 - Ahmed Ali (OPUS Work-Study Student)
  • 2012 - Vajo Stajic (OPUS Director at Large)
  • 2013 - Monsur Elahi (OPUS Treasurer), Caroline Spencer (OPUS Director at Large) & Elizabeth Long (OPUS Director at Large)
  • 2014 - No Recipient
  • 2015 - Erin Plumb, Mahbub Khoda, Mike Livingston & Peter Soteros (Directors at Large)
  • 2016 - 2017 - No Recipient
  • 2018 - Shaista Akbar (OPUS Director at Large) & Ronnie Haidar (Student)
  • 2019 - Canadian Federation of Students (CFS) Ontario & Food & Catering Services & Mohammad Akbar (OPUS Director at Large) & Shaikh Anwer (OPUS Director at Large)
  • 2020 - Campus Bookstore & Centre for Teaching and Learning & Grace Bastien (Student Leader) & Anthony Meloche (Student Leader) & Christie Nelson (Student Leader) & Eric Sternberg (Student Leader)

Mary C. Schisler Award in Dramatic Art

  • 2003 - Ms. Amanda Rose Moscar
  • 2005 - Laura Ann Estill
  • 2006 - Alida Lemieux
  • 2007 - Anne Maureen Lillico Lewis
  • 2008 - Ms. Cynthia Bernstein
  • 2009 - Helena Mackenzie
  • 2012 - Roberto Ercoli
  • 2020 - Konrad Jarecki 

Student with Disability Achievement

  • 2003 - Elizabeth Fallaise
  • 2004 - Kristen Wypych
  • 2005 - Shannon Dawn Williams
  • 2007 - Valerie Doumani
  • 2008 - Erin Plumb
  • 2010 - James Salmons
  • 2012 - Paul Cowan 
  • 2013 - Jennifer Bauder 
  • 2014 - 2016 No Recipient
  • 2017 - Bridget Taylor (Part Time Undergraduate Student) 
  • 2018 -  Michael Livingston (Part Time Undergraduate Student)
  • 2019 - Denise DeBlock (Part Time Undergraduate Student)
  • 2020 - Andrea Ruys (Part Time Student)

Academic Achievement Award

  • (Sponsored by the Alumni Association since 2011)
  • 1993 - Ms. Sherry Bergeron
  • 1994 - Ms. Cathy Pare
  • 1995 - Ms. Kathleen Hodgson
  • 1996 - Ms. Judith Wheeler
  • 1997 - Ms. Barbara Murawski
  • 1998 - Mr. Eunice James
  • 1999 - Ms. Janice Fantinic
  • 2000 - Mr. Greg Klaver
  • 2001 - Ms. Jennifer Payne
  • 2002 - Ms. Aase Cuthbert
  • 2003 - Ms. Mary Ellen V. McColl
  • 2004 - Ms. Yuanlin Zhu
  • 2005 - Ms. Jenica C. M. Kesteren
  • 2006 - Ms. Ying Ye
  • 2007 - Ms. Jenica C. M. Van Kesteren
  • 2008 - Ms. Mirela Cerimagic
  • 2009 - Ms. Mirela Cerimagic
  • 2010 - Mr. Mike Binder
  • 2011 - Mr. Mike Binder 
  • 2012 - Mike Binder 
  • 2013 - Margaret Rennolds 
  • 2014 - Cristian Banu 
  • 2015 - Jacqueline Lee 
  • 2016 - No Recipient
  • 2017 - Allola Maria Muzzial (Part-Time Undergraduate Student) 
  • 2018 - Amy Osman (Part-Time Undergraduate Student)
  • 2019 - Rhonda Vacheresse (Part-Time Undergraduate Student)
  • 2020 - Laura Cutler (Part-Time Undergraduate Student)

Alumni Association First Year Part-time Undergraduate Student Award

  • 2011 - Tammy Lebel
  • 2012 - Brittany Lepera
  • 2013 - Denica Strong
  • 2014 - Joshua Pinese 
  • 2015 - Renee Blanchette 
  • 2016 - Adam Dagenais 
  • 2017 - Atif Khan 
  • 2018 - Donna Patterson 
  • 2019 - David Branton
  • 2020 - Crystal Desjardins

Dr. Kathleen McCrone (OPUS) Award

  • 2003 - Ms. Vickie M. Comeau
  • 2004 - Ms. Maria J. Mitchell
  • 2005 - Ms. Diane Awram
  • 2006 - Laurie DAlessandro
  • 2007 - Ms. Carol A. Reader
  • 2008 - Ms. Lisa Milne
  • 2009 - Jacqueline Cardillo
  • 2010 - Ms. Sabrina Amicone
  • 2011 - Mrs. Corinne Shaw
  • 2012 - Helen Girgenti 
  • 2013 - Catherine Burr 
  • 2014 - Carmen Yurke 
  • 2015 - Christopher McCoy 
  • 2016 - Jacqueline Lee 
  • 2017 - Peter Marval
  • 2018 - Adam Dagenais 
  • 2019 - Fasiha Bashir
  • 2020 - Derrick Biso 

Wayne Girard Leadership Memorial (OPUS) Award

  • 2010 - Anthony Meloche
  • 2011 - Natalie Browning-Morgan
  • 2012 - Ferial Bachir
  • 2013 - Josephine Lo Porto 
  • 2014- Kevin Douglas Ellsworth
  • 2015 - Nicole Lynch 
  • 2016 - Christie Nelson 
  • 2017 - Amanda Christina Moyer 
  • 2018 - No Recipient
  • 2019 - Maryam Shabo
  • 2020 - Omar Ahmed

Ken Long Memorial (OPUS) Award

  • 2000 - Ms. Delailah Khan and Ms. Natalie Middleton
  • 2001 - Ms. Natalie Middleton
  • 2005 - Ms. Catherine Mary Elsdon
  • 2006 - Ms. Lindsey E. Bannister
  • 2007 - Ms. Mary Alyssa Towers 
  • 2011 - Ms. Jean Ting Hung
  • 2012 - Lisa Milne 
  • 2013 - Sheeba Shukoor 
  • 2014- Stephanie Henandez 
  • 2015 - 2017 No Recipient
  • 2018 - Jonathan Goncalo 
  • 2019 - Sameena Sultana
  • 2020 - Cody Vanderzwaag